Inżynieria farmaceutyczna
MATERIAŁOZNAWSTWO FARMACEUTYCZNE (rok akademicki 2022/2023)
Inżynieria Farmaceutyczna (studia 1 st., IV rok,)
Liczba godzin: 30 godzin
Semestr: VII
Koordynator przedmiotu: dr n. farm. Agnieszka Sobczak
Prowadzący:
Dr n. farm. Maria Popielarz-Brzezińska
Dr n. farm. Agnieszka Sobczak
Mgr Piotr Dwiecki
Mgr Marcin Janiaczyk
Miejsce odbywania zajęć
Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć przygotowanym przez UCOS UM w Poznaniu.
Treść kształcenia podano w Sylabusie.
HARMONOGRAM I TEMATYKA ZAJĘĆ
Kolejność realizacji poszczególnych tematów może ulec zmianie.
- 12 X 22 Sprawy organizacyjne + Farmakopealne metody oceny jakości pojemników oraz materiałów wykorzystywanych do wyrobu pojemników do celów farmaceutycznych oraz produkcji wyrobów medycznych (1 zajęcia).
- 19 i 26.X.22 Materiały stosowane do produkcji wyrobów medycznych, pojemników i zamknięć do celów farmaceutycznych (tworzywa sztuczne, silikony, polimery, szkło itd.) (2 zajęcia).
- 9 XI 22 Rodzaje opakowań farmaceutycznych i kryteria ich doboru w zależności od dróg podania API, krotności podania dawki terapeutycznej API, trwałości API itp. Testy opakowań na produkcji (1 zajęcia).
- 16 XI 22 Metody sterylizacji wyrobów medycznych i opakowań farmaceutycznych (1 zajęcia).
- 23 XI 22 Charakterystyka opakowań i informacji na nich umieszczonych (m.in. znaki towarowe, kody kreskowe, niepowtarzalne identyfikatory) (1 zajęcia).
- 30 XI 22 Wytyczne dotyczące utylizacji opakowań farmaceutycznych i wyrobów medycznych (1 zajęcia).
- 7 XII 22 Badania trwałości API i produktów farmaceutycznych, wpływ opakowania na ich trwałość (procedury prowadzenia badań trwałości API oraz gotowego produktu farmaceutycznego) (1 zajęcia).
- 14 XII 22 cd. Rodzaje opakowań farmaceutycznych i kryteria ich doboru w zależności od dróg podania API, krotności podania dawki terapeutycznej API, trwałości API itp. Testy opakowań na produkcji (1 zajęcia).
- 21 XII 22 Sprawdzian (1 zajęcia).
Warunki zaliczenia zajęć kontrolowanych z przedmiotu: Materiałoznawstwo farmaceutyczne
- Zaliczenie zajęć jest stwierdzeniem uczęszczania na zajęcia obowiązkowe i aktywnego udziału w tych zajęciach (Regulamin studiów UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu).
- Podstawą zaliczenia obowiązkowych zajęć kontrolowanych jest:
- obecność i aktywne uczestnictwo w dyskusji na aktualnie podejmowany w trakcie seminariów temat, rozwiązywanie zadań problemowych.
- przygotowanie materiałów na trzy zadane przez Prowadzącego tematy (ocena umiejętności wyszukiwania i pracy z materiałami źródłowymi oraz ich interpretacji, weryfikacja wiedzy Studenta będzie dokonana na podstawie zadawanych pytań oraz oceny dyskusji podczas zajęć; każde zadanie punktowane od 0-2),
- zaliczenie sprawdzianu. Przedmiot zakończy się sprawdzianem pisemnym obejmującym 5 pytań, każde po 3 pkt.; maksymalna ilość pkt. 15,0; próg zaliczenia: 9,0 pkt. (60%). W przypadku braku możliwości przeprowadzenia zaliczenia w formie stacjonarnej (ze względu na sytuację epidemiczną) przedmiot zakończy się sprawdzianem testowym.
Sprawdzian można pisać w podanym poniżej terminie. Niezdany sprawdzian można poprawiać nie więcej niż dwa razy (w podanych terminach). Nieobecność na jednym z terminów sprawdzianu nie powoduje wyznaczenia kolejnego terminu. W sytuacji losowej o możliwości pisania sprawdzianu w innym terminie decyduje Kierownik KiZ Chemii Farmaceutycznej.
Terminy sprawdzianu:
I termin sprawdzianu: 21.XII.2022;
I poprawka: 04.01.2023;
II poprawka: 11.01.2023
- Student, który nie uczestniczył z przyczyn losowych na seminarium i usprawiedliwił swoją nieobecność, jest zobowiązany do przygotowania pisemnego referatu na zadany przez asystenta temat.
- Zaliczenie zajęć praktycznych z przedmiotu: Materiałoznawstwo farmaceutyczne ma nastąpić do czasu zakończenia zajęć dydaktycznych w danym roku akademickim ustalanym przez Rektora Politechniki Poznańskiej w Poznaniu.