Projekty naukowe STN

Projekty realizowane w Studenckim Kole Naukowym

„Analiza Leków i Kosmetyków”

 

Kompatybilność ibuprofenu z mieszaninami do żywienia pozajelitowego

Grant SBN (ID: 4125/2020)

Okres realizacji:  01.06.2020 - 30.09.2021

Skład zespołu studenckiego:

Marta Lewandowska - kierownik projektu

Julia Bartkiewicz

Katarzyna Dominiak

Aleksandra Kowalska

Opiekun projektu - dr Katarzyna Dettlaff

Hipotezy badawcze:

Ibuprofen w formie dożylnej stosowany jest na świecie od 20 lat, ale w dostępnym piśmiennictwie brak informacji o jego zgodności z mieszaninami do żywienia pozajelitowego poza jednym opracowaniem z 2018 r. dotyczącym jedynie trzech mieszanin dla noworodków i wcześniaków.

Celem badań jest ustalenie czy ibuprofen można podawać przez łącznik Y przez jeden dostęp naczyniowy z komercyjnymi mieszaninami żywieniowymi dla dorosłych:

 

 

 

 

Trwałość radiochemiczna wybranych antybiotyków tetracyklinowych

Grant SBN (ID: 4127/2020)

Okres realizacji:  01.06.2020 - 30.09.2021

Skład zespołu studenckiego:

Katarzyna Dominiak - kierownik projektu

Julia Bartkiewicz

Aleksandra Kowalska

Marta Lewandowska

Opiekun projektu - dr hab. Maciej Stawny

Hipotezy badawcze:

Tetracykliny są stosowane w lecznictwie od ponad 70 lat, lecz grupa ta nadal się rozwija. Leki z III generacji tetracyklin są aktywne wobec wielu antybiotykoopornych bakterii i stosowane w terapii trudnych infekcji skóry, tkanek miękkich, a także zapalenia płuc i szpiku. Badania wpływu promieniowania jonizującego na związki tej grupy były wykonywane w latach 80. XX w. i dotyczyły jedynie tetracykliny i oksytetracykliny poddanych działaniu promieniowania gamma. Trwałość radiochemiczna tetracyklin II generacji (doksycyklina, limecyklina, minocyklina) oraz  III generacji, zwanej  inaczej glycylocyklinami (tigecyclina) nie była badana.

Celem badań jest poznanie odporności antybiotyków tetracyklinowych na promieniowanie jonizujące w postaci wiązki elektronów z akceleratora. Jeśli analizowane tetracykliny będą posiadały odpowiednią trwałość po napromieniowaniu dawka ≥ 25 kGy, ta metoda sterylizacji będzie mogła być zastosowana podczas opracowywania postaci pozajelitowych (np. iniekcje, krople oczne).

 

 

 

 

Kompatybilność tigecykliny i kotrimoksazolu z mieszaninami do żywienia pozajelitowego

Grant SBN (ID: 4739/2021)

Okres realizacji: 01.05.2021 - 30.09.2022

Skład zespołu studenckiego:

Julia Bartkiewicz - kierownik projektu

Jagoda Bartkowiak

Katarzyna Dominiak

Agnieszka Gruszczyńska  

Julia Guzińska

Aleksandra Kowalska

Marta Lewandowska

Opiekun projektu - dr Katarzyna Dettlaff

Hipotezy badawcze:

Tygecyklina należy do nowej klasy antybiotyków zwanych glicylocyklinami, stosowana jest w terapii trudnych infekcji bakteryjnych, w szczególności powikłanych zakażeń skóry, tkanek miękkich oraz powikłanych zakażeń wewnątrzbrzusznych, a także zapalenia płuc i szpiku [1]. Kotrimoksazol jest zaś podawany dożylnie w ciężkich zakażeniach dróg moczowych, zapaleniu płuc oraz w przypadku toksoplazmozy i nokardiozy [2].

Celem badań jest ustalenie czy preparaty Tygacil (tigecyklina) i Trimesolphar (kotrimoksazol) można podawać przez łącznik Y przez jeden dostęp naczyniowy z komercyjnymi mieszaninami żywieniowymi dla dorosłych:

.