Fakultety
OFERTA FAKULTETÓW DLA STUDENTÓW FARMACJI
Aktualna lista fakultetów znajduje się w Wisusie
strona w przebudowie
PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
KURS FAKULTATYWNY
Punkty ECTS |
Jedn. koordynująca |
Pracownik koordynujący |
Fakultet międzywydziałowy? |
Siatka godzin |
Kategoria nauki |
Osoba zaliczająca |
1.00 Zajęcia Fakultatywne |
Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej |
Tomczak Szymon dr n. farm. |
Nie |
Wydział Farmaceutyczny na rok 2024 / 2025 |
Kategoria nieustalona (D) |
Tomczak Szymon dr n. farm. |
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z informacjami dotyczącymi zagrożeń zdrowotnych, społecznych, ekonomicznych i moralnych spowodowanych uzależnieniem m.in od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i leków. Student nabędzie umiejętności wskazywania możliwości unikania tych zagrożeń oraz realizowania szkolnych programów profilaktyki uzależnień.
Od profilaktyki do terapii – zajęcia fakultatywne Farmacja I rok
Seminaria – 15 h
Koordynator: prof. dr hab. Izabela Muszalska-Kolos
Osoby prowadzące: dr hab. Izabela Muszalska-Kolos, dr Agnieszka Sobczak, dr Lucyna Krzyżańska
Miejsce odbywania zajęć: zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć.
Warunki zaliczenia zajęć kontrolowanych
- Zaliczenie zajęć jest stwierdzeniem uczęszczania na zajęcia obowiązkowe i aktywnego udziału w tych zajęciach (Regulamin studiów UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu).
- Podstawą zaliczenia zajęć kontrolowanych jest aktywne uczestnictwo w dyskusji na aktualnie podejmowany w trakcie seminariów temat oraz ocenie podlega jakość przygotowanych przez studentów materiałów na temat wskazany przez prowadzącego zajęcia.
Student, który nie uczestniczył i usprawiedliwił swoją nieobecność na seminarium, jest zobowiązany do odrobienia tych zajęć z inną grupą studencką bądź w przypadku braku takiej możliwości będzie zobowiązany do przygotowania pisemnego referatu na zadany przez asystenta temat.
Tematyka zajęć seminaryjnych
- Klasyfikacja i charakterystyka produktów dostępnych w aptece. Krew, mocz, kał jako materiał diagnostyczny (sposób przygotowania pacjenta do pobrania materiału do podstawowych badań laboratoryjnych, wpływ różnych czynników na interpretację wyników badań, przykłady testów diagnostycznych do samodzielnego wykonania).
- Wpływ biologicznych rytmów człowieka, a także interakcji leków z żywnością, alkoholem czy składnikami dymu papierosowego na przebieg i skuteczność farmakoterapii wybranych jednostek chorobowych, sposób dawkowania leków. Możliwość wykorzystania zasad chronobiologii w życiu codziennym.
- Wykorzystanie prądu elektrycznego, pola magnetycznego, światła i ultradźwięków w medycynie – podstawy fizjoterapii.
- Wpływ temperatury, zabiegów wodoleczniczych oraz formy terapii uzdrowiskowej stosowane w medycynie.
- Fizjoterapia (fizykoterapia, kinezyterapia) w profilaktyce i terapii wybranych jednostek chorobowych.
Zaliczenie przedmiotu
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie zaliczenia zajęć kontrolowanych.
SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE I DOPING 2022/2023
Czas trwania kursu: semestr I lub II
Forma kursu: seminaria 15 h (5 seminariów po 3 h)
Miejsce odbywania zajęć
Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć przygotowanym przez Uczelniane Centrum Obsługi Studentów UM (Wydział Farmacji) w Poznaniu.
Koordynator przedmiotu:
dr n. farm. Agnieszka Sobczak
Osoby prowadzące zajęcia:
dr hab. n. farm. Magdalena Ogrodowczyk
dr n. farm. Agnieszka Sobczak
Ogólne cele nauczania
Zapoznanie studentów z wybranymi zagadnieniami związanymi z legalnymi i/lub nielegalnymi związkami psychoaktywnymi pochodzenia zarówno naturalnego, jak i syntetycznego stosowanymi w celach rekreacyjnych. Zaprezentowanie głównych trendów zjawiska używania środków dopingujących.
Warunki zaliczenia zajęć
- Zaliczenie zajęć jest stwierdzeniem uczęszczania na zajęcia obowiązkowe i aktywnego udziału w tych zajęciach (Regulamin studiów UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu).
- Podstawą zaliczenia obowiązkowych zajęć kontrolowanych jest:
- obecność i aktywne uczestnictwo w dyskusji na aktualnie podejmowany w trakcie seminariów temat,
- przygotowanie materiałów na zadany przez Prowadzącego temat (ocena umiejętności wyszukiwania i pracy z materiałami źródłowymi oraz ich interpretacji),
- Student, który nie uczestniczył z przyczyn losowych na seminarium i usprawiedliwił swoją nieobecność, jest zobowiązany do odrobienia zajęć z inną grupą, lub w przypadku braku takiej możliwości, do przygotowania pisemnego referatu na zadany przez asystenta temat.
- Zaliczenie zajęć praktycznych z przedmiotu: Substancje psychoaktywne i doping ma nastąpić do czasu zakończenia zajęć dydaktycznych w danym roku akademickim (14.07.2023 r.) ustalanym przez Rektora (Regulamin studiów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu).
Tematyka
- Przedstawienie głównych trendów w stosowaniu legalnych i nielegalnych substancji psychoaktywnych w celach niemedycznych na przestrzeni wieków – krótki rys historyczny z uwzględnieniem sytuacji obecnej w Polsce. (1 zajęcia)
- Zaprezentowanie cech nowych substancji psychoaktywnych pojawiających się na rynku narkotykowym i zagrożeń z nimi związanych. Przedstawienie wybranych związków psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem substancji halucynogennych: pochodne ergoliny, tryptany, pochodne karboliny, fenyloaminy, inhalanty. Na przykładzie wybranej grupy związków psychoaktywnych omówienie wiodącej struktury chemicznej i możliwości jej modyfikacji. (3 zajęcia)
- Omówienie niektórych grup leków stosowanych w dopingu. (1 zajęcia)