Chemia leków – zajęcia obowiązkowe Inżynieria Farmaceutyczna – studia stacjonarne I stopnia - III rok
Chemia leków – zajęcia obowiązkowe Inżynieria Farmaceutyczna – studia stacjonarne I stopnia - III rok
Seminaria – 15 h
Koordynator: prof. dr hab. Izabela Muszalska-Kolos
Osoby prowadzące: prof. dr hab. Izabela Muszalska-Kolos
Opis
Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy na temat biologicznych efektów oddziaływania struktur chemicznych na organizm człowieka. Przybliżone zostaną zagadnienia związane z wpływem struktury chemicznej i jej modyfikacji na aktywność farmakologiczną. Student zapozna się z wpływem właściwości fizykochemicznych na aktywność biologiczną oraz oceną zależności struktura/aktywność.
Warunki zaliczenia zajęć kontrolowanych
- Zaliczenie zajęć jest stwierdzeniem uczęszczania na zajęcia obowiązkowe i aktywnego udziału w tych zajęciach (Regulamin studiów UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu – s 20, ust. 1).
- Podstawą zaliczenia zajęć kontrolowanych jest aktywne uczestnictwo w dyskusji na aktualnie podejmowany w trakcie seminariów temat oraz ocenie podlega jakość przygotowanych przez studentów materiałów(prezentacji) na temat wskazany przez prowadzącego zajęcia.
Student, który nie uczestniczył i usprawiedliwił swoją nieobecność na seminarium, jest zobowiązany do odrobienia tych zajęć z inną grupą studencką bądź w przypadku braku takiej możliwości będzie zobowiązany do przygotowania pisemnego referatu na zadany przez asystenta temat.
Tematyka zajęć seminaryjnych
- Molekularne cele terapeutyczne, właściwości fizykochemiczne i modyfikacje strukturalne oraz wykorzystanie badań SAR w projektowaniu leków.
- Drogi dystrybucji i losy ksenobiotyków w ustroju na podstawie wybranych dróg podania.
- Metabolizm leków na dowolnych przykładach.
- Działania niepożądane a plejotropowe substancji leczniczych.
- Pojęcie i znaczenie interakcji w fazie farmaceutycznej i farmakodynamicznej.
Zaliczenie przedmiotu
Zaliczenie przedmiotu odbywa na podstawie kolokwium zaliczeniowego w formie testu składającego się z 10 pytań. Test odbywa się na ostatnich zajęciach. Zagadnienia zaliczeniowe zostaną studentom przesłane z wykorzystaniem systemu uczelnianego (WISUS). Próg zaliczeniowy: 50% punktów. W zależności od sytuacji epidemicznej test odbędzie się w trybie stacjonarnym lub on-line.