Fakultety

OFERTA FAKULTETÓW DLA STUDENTÓW FARMACJI

Aktualna lista fakultetów  znajduje się w Wisusie

strona w przebudowie 

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
KURS FAKULTATYWNY
Punkty ECTS Jedn. koordynująca Pracownik koordynujący Fakultet międzywydziałowy? Siatka godzin Kategoria nauki Osoba zaliczająca
1.00
Zajęcia Fakultatywne
Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej Tomczak Szymon dr n. farm. Nie Wydział Farmaceutyczny na rok 2022 / 2023 Kategoria nieustalona (D) Tomczak Szymon dr n. farm.

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z informacjami dotyczącymi zagrożeń zdrowotnych, społecznych, ekonomicznych i moralnych spowodowanych uzależnieniem m.in od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i leków. Student nabędzie umiejętności wskazywania możliwości unikania tych zagrożeń oraz realizowania szkolnych programów profilaktyki uzależnień.

Od profilaktyki do terapii – zajęcia fakultatywne Farmacja I rok

 

Seminaria – 15 h

Koordynator:            prof. dr hab. Izabela Muszalska-Kolos 

Osoby prowadzące: prof. dr hab. Izabela Muszalska-Kolos

                                   dr Agnieszka Sobczak

                                   dr Lucyna Krzyżańska

 

Opis

Zajęcia fakultatywne mają na celu zaznajomić studenta z formami profilaktyki i rodzajami terapii wykorzystywanymi w medycynie. Student powinien rozróżniać produkty dostępne w aptece, rozumieć treści zawarte w ulotce producenta, znać podstawowe metody diagnostyczne oraz sposoby wspomagania leczenia farmakologicznego. Istotą kursu jest zaznajomienie studenta z wpływem takich czynników fizycznych, jak prąd elektryczny, pole magnetyczne, ultradźwięki, światło, temperatura itp. na organizm ludzki i wykorzystanie tego wpływu w fizykoterapii a także zaznajomienie z podstawowymi pojęciami i metodami fizjoterapeutycznymi. Ponadto kolejnym celem jest zwrócenie uwagi na wpływ biologicznych rytmów człowieka na efekty terapii. W planie kursu jest również kształtowanie postaw prozdrowotnych i umiejętności radzenia sobie w profilaktyce niektórych schorzeń oraz w medycynie estetycznej.

 

Warunki zaliczenia zajęć kontrolowanych

 

 

Student, który nie uczestniczył  i usprawiedliwił swoją nieobecność na seminarium, jest zobowiązany do odrobienia tych zajęć z inną grupą studencką bądź w przypadku braku takiej możliwości będzie zobowiązany do przygotowania pisemnego referatu na zadany przez asystenta temat.

 

Tematyka zajęć na poszczególnych zajęciach

 

L.p.

Temat

Prowadzący

1

Klasyfikacja i charakterystyka produktów dostępnych w aptece. Krew, mocz, kał jako materiał diagnostyczny (sposób przygotowania pacjenta do pobrania materiału do podstawowych badań laboratoryjnych, wpływ różnych czynników na interpretację wyników badań, przykłady testów diagnostycznych do samodzielnego wykonania).

Dr n. farm. Agnieszka Sobczak

2

Wpływ biologicznych rytmów człowieka, a także interakcji leków z żywnością, alkoholem czy składnikami dymu papierosowego na przebieg i skuteczność farmakoterapii wybranych jednostek chorobowych, sposób dawkowania leków. Możliwość wykorzystania zasad chronobiologii w życiu codziennym.

 

Dr n. farm. Agnieszka Sobczak

3

Wykorzystanie prądu elektrycznego, pola magnetycznego, światła i ultradźwięków w medycynie – podstawy fizjoterapii.

Prof. dr hab. n. farm. Izabela Muszalska-Kolos

4

Wpływ temperatury, zabiegów wodoleczniczych oraz formy terapii uzdrowiskowej stosowane w medycynie.

Prof. dr hab. n. farm. Izabela Muszalska-Kolos

5

Fizjoterapia (fizykoterapia, kinezyterapia) w profilaktyce i terapii wybranych jednostek chorobowych.

Dr n. med. Lucyna Krzyżańska

 

SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE I DOPING 2022/2023

 

Czas trwania kursu: semestr I lub II

Forma kursu: seminaria 15 h (5 seminariów po 3 h)

 

Miejsce odbywania zajęć

Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć przygotowanym przez Uczelniane Centrum Obsługi Studentów UM (Wydział Farmacji)  w Poznaniu.

 

Koordynator przedmiotu:

dr n. farm. Agnieszka Sobczak

 

Osoby prowadzące zajęcia:

dr hab. n. farm. Magdalena Ogrodowczyk

dr n. farm. Agnieszka Sobczak

 

Ogólne cele nauczania

Zapoznanie studentów z wybranymi zagadnieniami związanymi z legalnymi i/lub nielegalnymi związkami psychoaktywnymi pochodzenia zarówno naturalnego, jak i syntetycznego stosowanymi w celach rekreacyjnych. Zaprezentowanie głównych trendów zjawiska używania środków dopingujących.

 

Warunki zaliczenia zajęć

Tematyka